Yedigöller havzası güneyden kuzeye 1500 metrelik bir alan içinde Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Büyükgöl, Küçükgöl, Seringöl ve Deringöl adlarında 7 heyelan gölünden oluşmaktadır.

Yedigöllere adını veren bu göller, kayan kitlelerin vadinin önünü kapatması sonucu oluşan set gölleridir.

Göller,aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerinde sıralanmaktadır. 780 metre yükseklikteki platonun en büyüğü Büyükgöl’dür. Büyükgöl’ün kuzeyinde Seringöl yer almaktadır. En geniş göl ise Nazlıgöl olarak bilinir. Aynı platoda yer alan Sazlıgöl, İncegöl ve Kurugöl bulunur.

İncegöl: Milli park alanına giriş yaptığınızda karşınıza ilk çıkacak göl olan İncegöl, Yedigöller’in benzersiz tabiatını keşfetmeye açılan giriş kapısı gibidir. Bin metrekare genişliğine uzun ve ince bir göldür.

Sazlıgöl: Adından da anlaşılacağı gibi etrafı sazlıklarla çevrili olan Sazlıgöl, İncegöl’ün arkasında birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer alan göldür. 6 bin metrekare genişliğindedir.

Büyükgöl: Yaklaşık 25 bin metrekare genişliğindeki Büyükgöl, kapladığı alan itibari ile Yedigöller Milli parkının en büyük gölüdür.

Deringöl: Derinliği yaklaşık 10 metre kadar olarak bilinen, Yedigöller’in en derin gölüdür. Büyükgöl’e bağlı olan Deringöl’ün genişliği 15.000 metre karedir.

Nazlıgöl: Dibinden sızdırdığı suyun şelale oluşturmasından dolayı Şelalegöl olarak da bilinen Nazlıgöl’ün genişiliği ise 16.000 metrekare olarak bilinir.

Kurugöl: Yılın birçok ayında kuru olduğu için bu isimle anılmaktadır.

Seringöl: 1.800 metrekare büyüklüğündeki Seringöl Mengen Yedigöller yolundan gelenlerin karşısına ilk çıkacak olan göl. Küçük olan gölün derinliği de 2 metre. Dibinden çıkan ağaçlarla unutulmaz bir manzara sunan Seringöl’ü görmeden geçmeyin!