Doğanın bize sunacağı bin bir güzellikteki alternatiflerle tanışmak, şehrin kirli havasından uzaklaşıp, temiz ve ferah havanın, bol oksijenli atmosferinde bedeninizi ve ruhunuzu yenilemek için yapılacak doğa etkinlikleri bize ait olduğumuz yere dönmemiz, özümüzü hatırlamamız için rehber görevi görecektir.

Kendiniz için en uygun doğa etkinliğini seçmeniz eğlenceli ve verimli zaman geçirmeniz açısından önemlidir.

Hem bedensel hem de ruhsal açıdan sizi olumlu yönde etkileyecek doğa etkinliklerinin başında doğa yürüyüşleri gelir. Bir rehber eşliğinde birkaç günlük yapılan doğa yürüyüşlerine  Trekking adı verilir. Günlük planlanmış program dahilinde yapılan bu yürüyüşler farklı bitkiler ve canlı türlerini keşfetmek açısından oldukça verimlidir. Günübirlik yapılan doğa yürüyüşlerine ise Hiking adı verilir. Bir günlük de olsa stres ve gürültüden uzak durmak, yemyeşil doğada zaman geçirmek iyi bir deneyim olacaktır.

Bununla beraber, doğa gezisi esnasında, anılarınızı canlı tutmak adına fotoğraf çekimleri yapmak da etkinlik alternatiflerinden biri.

Çocuklar keşfetmeyi çok severler. Doğa onlar için de keşif meraklarını besleyecek onlarca seçeneğe sahiptir. Kuş gözlemciliği, kurumuş yaprak toplama etkinliği, kamp mutfağı oyunu, şehirde karşılaşamayacağı doğa canlıları ile tanışma imkanı bulması gelişiminde büyük rol oynar.