Çocuklarla kamp tatili yapmak, sıradan bir otel tatilinden daha eğlenceli ve daha öğretici olacaktır. Bunun için ilk koşul, doğru ve güvenli bir yerde konaklama seçimi yapmaktır. Bu seçim sizin ve çocuklarınızın konforlu ve kaygıdan uzak bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Sonuçta doğanın çocuklar üzerinde olumlu öğreticiliği olmasının yanında olumsuz deneyimlere de sahne olduğunu unutmamamız gerekir.

Kampa gitmeden önce ihtiyaçları olan her şeyi temin etmek, olası sıkıntıların önüne geçmek için önemli bir tedbirdir. Unutmayın! Çocuklar olumsuzluklar karşısında yetişkinler gibi sabırlı tepkiler vermezler.

Yola çıkmadan çocuğunuzun yaşına, kişiliğine, isteklerine uygun bir etkinlik planı yapmak işinizi epey kolaylaştıracaktır.

Tüm bunlardan sonra çocuklarla genel olarak yapılabilecek kamp etkinliklerini kısaca sıralayacak olursak,

  • Yürüyüşler: Kamp alanında yürüyüşler yapmak, çocuklar için doğayı keşfetme fırsatı sunar ve aynı zamanda onların fiziksel aktiviteye katılmalarına yardımcı olur.
  • Su etkinlikleri: Suyun yanında yapılan etkinlikler, çocuklar için eğlenceli olabilir. Örneğin, yüzme, su kaydırağı, su topu oynama gibi aktiviteler yapılabilir.
  • Doğa etkinlikleri: Çocuklar, kamp alanında bulunan bitki ve hayvanları keşfetmeyi sevdikleri için doğa etkinlikleri özellikle ilgi çekicidir. Örneğin, kampta bulunan türleri tespit etme, bitki toplama ve çeşitli doğal objeleri inceleme gibi aktiviteler yapılabilir.
  • Eğlenceli Oyunlar: Çocuklar için kamp alanında oyunlar oynama ve eğlenme şansı da sunulabilir. Örneğin, çocuklar için uygun oyunlar oynayabilir veya grup oyunları oynayabilirsiniz.