Uyku tulumunun temel amacı, vücudunuzu düşen sıcaklıklardan dolayı kan dolaşımı yavaşladığında sıcak tutmak içindir.  Yaygın olarak bilinen şey, uyku tulumunun malzemesinin seçimine göre sıcak tutup tutmayacağını düşünmektir. Oysa ki vücudunuzun kendi ısısını koruyan şey tulumun içindeki hava cepleridir. Hava ceplerinin büyük ve güçlü olmasını tercih ederseniz sizin için daha konforlu ve sıcak bir deneyim olacaktır.

Uyku tulumunuzu yatmadan önce sallayarak ve yatmadan 30 dakika önce havalandırırsanız cepler sıkışıklıktan kurtulacaktır.

Yine uyku saatinden önce vücut kan dolaşımını hızlandırmak için küçük egzersizler yaparak, uyku tulumunun performansınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ki uyku tulumu sizin vücut ısınızı korumak için geliştirilmiştir. Ne kadar ideal bir vücut ısısı ile içine girerseniz o kadar iyi sonuç alırsınız.

Çok fazla giysi uyku tulumunuzun ısı alışverişini önleyecektir. Bu nedenle, tam kapasite bir performans almanız için bir kat yünlü giysi yeterli olacaktır. Ayaklarınızın boşluk kalan kısımlarını diğer giysilerinizle doldurmak daha sıcak bir gece geçirmenize yardımcı olacaktır.

Evden çıkmadan uyku tulumunun denemesini mutlaka yapın. Maceralı bir kampta, ekstra olumsuzlara fırsat vermemek için diğer teçhizatlarla beraber uyku tulumunun da test edilmesi gerekir. Böylece kamp esnasında daha pratik bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eve geldiğinizde uyku tulumunu çantanızdan çıkarıp saklamanızda yarar var. Böylelikle tulumunuz hava alacak, eski gücünü yeniden kazanacak ve bir sonraki kamp deneyiminize hazır hala gelecektir. Nemden uzak kuru bir ortamda bulunması da önemli detaylardan biridir.

Kullanım ve saklama kurallarına dikkat edildiği sürece, iyi ve kaliteli bir uyku tulumunu yıllarca kullanabilmeniz mümkün. Doğa koşullarının ne zaman farklılık göstereceğini bilemeyiz. Maceraperest bir ruha sahip olsanız bile yaşamınızı garanti almanın hepsinden daha değerli olduğunu biliyoruz.