Turizm endüstrisinin varlığı çevre ve insan arasındaki ilişkiye bağlıdır. Gelecek nesillerin doğal çevrede yaşama, tatil yapma gibi imkanlarına zemin hazırlamak için neredeyse Tüm ülkeler uzun yıllardır sürdürülebilir tatil anlayışını desteklemektedir.

Burada ki asıl amaç çevresel değerleri koruyarak doğa ile bütünleşik yaşama zorunluluğunu insanlara hatırlatmak ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmaktır.

Sürdürülebilir turizm anlayışının karakteristik özelliklerini sıralayacak olursak,

  • Biyoçeşitliliği korumak
  • Çıkabilecek olumsuz durumlara karşı ev sahibi olan insan ve hayvan popülasyonunun, gelen turistlerle olan ilişkisinin düzenlenmesi
  • Çevre düzeni ve temizliğine dikkat etmek
  • Konaklama yerlerinin, alanın doğal görünümü ve yapısını bozmayacak mimaride olmasına dikkat etmek
  • Geri dönüşüm malzemeleri kullanarak hem ekonomik anlamda tasarruf etmek hem de çevresel dönüşümü desteklemek

Bir eko-tatil sizi doğaya yeniden bağlayabilir. Gezegen üzerindeki olumsuz etkilerini azaltırken, ileriye dönük olumlu etkileri size ve gelecek nesillere fayda sağlayabilir. Organik ve yerel ürünlerin tadını çıkarmakla birlikte, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için de güzergahlar keşfedebilirsiniz.

Eko konaklama denilen kavram ise çevreye en az düzeyde zarar verecek şekilde tasarlanmış ve hizmete açılmış konaklama türüdür. Bungalov evler, kulübeler ve çadırlar eko konaklamanın en çok tercih edilen unsurları olarak bilinir.