Ormanda yapacağınız uzun bir yürüyüşün ardından çadırınızı kurup, geceyi açık havada geçirmek ve sabah uyandığınızda mis gibi orman kokusu ile güne merhaba demek kulağa hoş geliyor değil mi?

Şehrin ışıkları gece gökyüzünün güzelliklerini görmemize engel olurken, ışığın az, sakinliğin bol olduğu ormanlarda yıldızlı gökyüzünü izlemenin nasıl huzur verici bir deneyim olacağını hayal edin!

Ormanların büyüleyici etkisi göz ardı edilemez bir gerçektir. Fakat güvenli ve konforlu bir orman kampı deneyimi için de dikkat etmemiz gereken bazı ayrıntıları da arka plan atmamamız gerekir. Bizim için ilk kamp deneyimi olacaksa hayalperest ruhu bir kenara bırakıp bir kamp arkadaşı edinmemiz, baş edemeyeceğimiz bir durum karşısında kendimizi güvende hissetmemizi sağlayacaktır. Yine ilk deneyim için tenha bir yer seçimi yapmak yerine, orman ve kamp işletmelerini tercih etmeniz de olası aksiliklerde yardım alabileceğiniz kişilere daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Hatırlamamız gerekir ki biz, onlarca bitki ve hayvan türünün yaşam alanı olan ormanların misafirleriyiz.  Bizi ağırladıkları yuvalarını bozacak, onları tedirgin edecek davranışlardan kaçınmamız hem onlar hem de kendimiz seçeceğimiz en iyi yoldur. Başkalarının haklarını da göz etmek, daha duyarlı bir yaklaşım göz etmek sanıldığı kadar zor değil. Belli başlı ilkeleri uygulayarak kamp deneyimi kendimiz ve kendi dışımızda olanlar için daha keyifli ve huzurlu hale getirmek mümkün. Bunun için;

  • Doğaya ve çevreye saygılı davranmak
  • Gürültüden kaçınmak
  • Çöpü yanınızda bulundurup, uygun yerlere atmak
  • Göl, akarsu gibi doğal kaynak sularını kullanırken kaynatmak ve temizleme maddeleri eklemek
  • Özel izin alanları dışında kamp ateşi yakmamak
  • Daha önce deneyimlemediğiniz bitki türlerini tadına bakmaktan kaçınmak
  • Yabani hayvanların konfor alanlarını bozacak eylemlerde bulunmamak

Tüm bunlar tamamsa, doğa ile kesintisiz bir karşılaşma ve tanışma deneyimine hazırsınız demektir. Keyfini çıkarın!