Kamp tatili, mekana, deneyime, hava koşullarına, ekipmana göre güvenlik açısından değişiklik gösteren bir durumdur.

  1. Daha önce bir kamp deneyiminiz yoksa, öncelikle güvenli ve ücretli kamp alanlarını tercih etmenizde fayda var. Eğer geçmiş kamp deneyiminiz yoksa, ilk olarak doğada ve yalnız başınıza kamp yapmamanız ilk önereceğimiz şeyler arasında yer almaktadır.
  1. Gideceğiniz lokasyonu, kamp koşullarını, kampta geçireceğiniz süreyi ve dönüş zamanını mutlaka en az bir yakınınıza haber verin.
  1. Edineceğiniz ekipman da güvenlik açısından önemli faktörlerden biridir. Yanınızda bulunduracağınız acil durum düdüğü, ilk yardım çantası, iki veya daha fazla ışık, paracord ip, acil durum battaniyesi, temel ihtiyaçlar için bir bıçak bulundurmanız olası tehlikeli bir durumda sizi güvenli kılacaktır.
  1. Kamp rotanız ve yeriniz hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Ulaşım, konaklayacağınız yerin zemin yapısı, bölgedeki göller, akarsular hakkında bilgi edinmenizde fayda var.
  1. Kamp alanına gündüz saatlerinde varmak, çadırı kuracağınız zeminin yapısını, çevresini daha iyi tanımanıza olanak sağlar. Hava kararınca görüş mesafesi kısalır, görüş kalitesi bozulur.
  1. Günlük kullanım dışında, ısı yalıtımlı ve kuru yedek giysi bulundurmak önemlidir. Gece ve gündüz ısı farkını gözeterek bulunduracağınız yedek kıyafetler daha konforlu bir kamp tatili yapmanızı sağlar.
  1. İyi bir havada kamp yapmaya karar vermiş olsanız dahi olası hava koşullarını göz önünde bulundurmak önemli bir detaydır. Çadır mutlaka değişime uğrama olasılığı olan hava koşullarına uygun olmalı ve bu durum gözetilerek konumlandırılmalıdır.
  1. Yolunda gitmeyen bir durum olduğunda sakinliğinizi korumak ve çözüm üretmeye çalışmak da bir diğer önemli detaydır. Panik halinde, aceleci davranmak durumu içinden çıkılmaz bir hale getirebilir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda ve uygulandığında güvenli bir kamp  yapmak her mevsim için uygundur.