Nasıl ki insan her alanda çok yönlü bir varlıksa kamp alanı giysi seçiminde de bu çok yönlülüğü gözlemleyebiliyoruz. Bununla beraber giysi seçiminin mevsim değişikliğine göre çeşitlilik göstereceğini söyleyebiliriz.

Tüm bunlarla ne demek istedim? Küçük başlıklar ve maddeler halinde açıklamak isterim.

Uzman Kampçılar/ Günlük Giysiler:

Uzman kampçılar kamp yaptıkları zaman boyunca her zaman rahat olmayı tercih ederler.  Esnek, konforlu giysiler onlar için ilk sırada gelir. Bol ve kapüşonlu sweatshirt, oversize tişörtler, geniş softshell ceketler, eşofman takımları, rahat koşu pantolonları onlar için vazgeçilmez kamp giysilerinin başında gelir.

Fitness Kampçıları / Sportif Giysiler:

Bu tarz kampçılar gece kamp kurup, genellikle sabahları kamp bölgesini terk eder.  Onlar için amaç sportif faaliyet sonrası dinlenip yoluna kaldığı yerden devam etmektir. Örneğin bisikletçiler, günlük olarak planladığı varış noktasına ulaştıktan sonra çadırını kurar, şafak vakti kalkıp ikinci günün bisiklet rotasına devam eder. Bu nedenle, rahatlıktan ziyade amaçlarına uygun kıyafetler seçerler. Nefes alabilen, hafif ve dar giysiler tercih etmelerinin sebebi budur.

Açık Hava Kampçıları / İşlevsel Giysiler:

Açık hava aşığı, maceraperest kampçılar için önemli olan unsur mevsim koşullarına göre işlevsel olan giysilerdir. Nasıl göründüğü ile değil, ne işe yarayacağı ile daha çok ilgilenirler.

Her mevsim için sıcak ya da soğuktan koruyabilecek kıyafet seçimleri ile açık havanın konforunu sonuna kadar yaşarlar.

Kısaca kamp yapmadan önce seçeceğiniz kıyafetlerin türünü, yapacağınız kamp türü belirliyor diyebiliriz. Bunun seçimini yaptıktan sonra, doğru giysi seçimi ile pratik, işlevsel ve konforlu bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.