Hepimizin yaşamında gerçekleşmesini umut ettiğimiz isteklerimiz, hayallerimiz vardır. Var olan ya da bizim oluşturduğumuz koşullar bu istekleri erteler ya da bizden daha fazla çaba bekler.  Bilim ‘’dilek dileme’’ kültürü reddetse de, bize genetik olarak aktarılan inançlar ve geleneklerin bu reddedişi kabul etmediğini görürüz. Beklentilerimizin zamanla yarış halinde olduğu bir dünyada en kısa sürede olmak istediğimiz yere varmak isteriz.

Mum üflerken, yıldız kayarken dileklerde bulunmamızın nedeni, gelenekselleşmiş bir ritüel olmasının yanında zamanın da değerini bize vurgular niteliktedir. Yıldızın kayma ve mum alevinin sönme hızı, bir taraftan, olumsuz bir durumun bitişini, diğer taraftan dileğimize kısa sürede ulaşma isteğimizi de simgeler.

Yedigöller’deki dilek çeşmesi de misafirlerine uzun yıllardır bu ritüeli yaşatmaya devam ediyor.

Deringöl’ün etrafındaki yolda ilerlerken, patika yolda karşınıza önce şelale sonra da Dilek Çeşmesi çıkar. Rivayete göre dilek çeşmesinin yedi ayrı su kanalından su içip dilekte bulunursanız suyun akış hızı ile isteklerinizin de gerçekleşeceğine inanılır.

Uzun bir yürüyüşün ardından biraz soluklanmak, vücudun ihtiyaç duyduğu su ihtiyacını karşılamak ve tüm bunlarla beraber yaşamınıza dair gerçekleşmesini umut ettiğiniz ne varsa suyun akışı ile aranızda kalsın.