Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere göre daha düşük vücut ısısına sahip olduğunu, el ve ayaklarının daha fazla üşüdüğünü ortaya koymuştur. Bundan dolayı uyku tulumu seçimlerinin cinsiyete göre yapılması daha uygundur.

Kış ayları için uygun olan  uyku tulumu için ‘’konfor derecesi’’ ayrıntısı önemli bir yer tutar. Comfort, Lower Limit ve Extreme olarak üçe ayrılıyor. Lower Limit erkekler için uygun olan minimum sıcaklık olarak tanımlanır. Comfort ise kadınlar için uygundur. Ne kadar yüksek comfort seviyesi olursa o kadar sıcak bir uyku imkanı sağlar.

Uyku tulumları sentetik ve kaz tüyü olmak üzere iki dolgu maddesinden üretilir.

Sentetik uyku tulumları hafif yapıdadır. Nemli ve ıslak koşullarda yalıtımı kaz tüyüne oranla daha iyidir. Kaz tüyü tulumlar ıslandıkları zaman yalıtım özelliğini kaybeder. Dolayısıyla yağış olmayan zamanlar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Form olarak da dikdörtgen ve mumya tipi uyku tulumu vardır. Mumya tipi olanların ısı yalıtımı diğerine göre daha iyi olduğu için kış mevsiminde ve soğuk havalarda, dikdörtgen formdaki uyku tulumunun ise yaz mevsimi ve ılık hava koşullarında tercih edilmesi uygun olur. Dikdörtgen formundaki uyku tulumları, hareket olanağı sağladığı için daha konforlu bir uyku deneyimi sağlar. Ayrıca fermuarını tamamen açarak nispeten daha sıcak havalarda battaniye gibi kullanabilme olanağı sağlayacaktır.

Biraz da özel kesim uyku tulumlarından bahsedelim;

Mumya ve dikdörtgen uyku tulumlarının birleşimden tasarlanan bu tulumlar yarı dikdörtgen yapıya sahiptir. Mumya tipi uyku tulumları gibi ısıyı muhafaza ederken, dikdörtgen tipi uyku tulumları gibi rahat hareket etmeyi sağlar.